Počet položiek: 0 0 Kč

Typy podsvietenia LCD

Všetky moderné notebooky používajú LCD displeja:
LCD displeje vyžadujú podsvietenie pre ich prevádzku, existujú dva typy podsvietenia CCFL a LED technológia
CCFL - Cold Cathode Fluorescent Light (Žiarivka so studenou katódou), je staršia metóda podsvietenie, ktorá využíva svetla žiarivky a meniče (invertera) ktorý lampu napája.
LED - je novšia podsvietenie systém, ktorý nepoužíva inverter, a namiesto žiarivky používa pás LED diód.
DÔLEŽITÉ! CCFL a LED obrazovky nie sú vzájomne zameniteľné!
LCD výrobcovia prišli s redukciami, aby bolo možné inštalovať CCFL displeje do notebooku vybaveným pre LED obrazovky, a naopak.
Náhradný displej musia mať presne rovnaký typ podsvietenia ako pôvodný LCD. V súčasnosti existujú 2 hlavné typy podsvietenia pre obrazovky notebooku LCD:

 

1. CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamp)


a) 1-CCFL - obsahuje 1 lampu (spoznáte podľa jedného páru káblov pre zapojenie do meniča)


 

b) 2-CCFL - obsahuje 2 lampy (spoznáte podľa dvoch párov káblov pre zapojenie do meniča)V CCFL podsvietenia obrazovky vždy nutné vysoké napätie meniča pre napájanie žiarivky vnútri obrazovky. V LED obrazovkách sú používané svetelné diódy. Laicky povedané LCD bez prídavných káblov je LED LCD.

2. LED (Light Emitting Diode)

 

LED je nový typ podsvietenie, ktorá umožňuje LCD spotrebovať menej energie (čo sa rovná dlhšej životnosti batérie), neohrieva sa toľko ako CCFL displeja, a je tenší a ľahší. V LED obrazoviek je podsvietenie napájaný jedným z troch spôsobov: prostredníctvom pripojenia videa, cez plochý kábel alebo cez pripojený menič. Tiež si všimnite, že v LED displejoch pre rôzne rozlíšenia videa môže byť úplne odlišný konektor.