Lesklý a matný LCD displeje sú vzájomne zameniteľné. Záleží len na Vás, ktorý zvolíte a nahradíte vaše pôvodné prasknuté. Rozdiel spočíva len v typu úpravy povrchu displeja.
Zobrazené foto názorne ukazuje odlišnosti medzi lesklým (pravej foto) a matným (ľavé foto) LCD na rovnakom notebooku:
Každá LCD má svoje výhody a nevýhody a je len na našom výbere, ktorý zvolíme.
Lesklé LCD:
vytvára obraz, ktorý je všeobecne považovaný za "bohatšie." Je pravda, že je to hmlistý termín, ale v podstate to znamená, že je väčšia farebná hĺbka a ostrosť. Na druhú stranu, lesklé displeje sú viac náchylné k oslneniu, odráža svetlo z okien a žiaroviek. Tiež majú tendenciu ukázať odtlačky prstov a šmuhy častejšie, než u matných.
Matné LCD:
Majú tendenciu pre lepšiu čitateľnosť, kvôli polarizované vrstve na LCD, ktoré rozptyľuje okolité svetlo. Vedľajším efektom LCD s matne povrchovou úpravou je len isté''rozmazání'', menšie farebná hĺbka, MIERNENIE kontrast.
Ktorá voľba je lepšia? Záleží len na osobných preferenciách, a kde budeme notebook prevažne používať. Ak je LCD v miestnosti, ktorá je všeobecne tmavé, zvážte lesklý povrch. V kontrolovanom prostredí ponúka najlepšiu voľbu. Ale určite sa nemusíme báť aj voľby s matnou úpravou. Väčšina z nás používa naše LCD v zmiešanom svetle, kde je menšia kvalitatívny rozdiel kompenzovaný v prospech LCD s anti-reflexnou úpravou matného displeja.
Výrobcovia notebookov používajú vlastné označenie lesklých LCD:
Acer - CrystalBrite
Acorn - Vybrio
AG Neovo - NeoV Optical Filter
Ahtec - Glare
Alienware - ClearView
Apple - Glossy
ASUS - ColorShine
Averatec - AveraBrite
Dell - TrueLife
Everex - DiamondBrite
Fujitsu - CrystalView, SuperFine
Gateway - UltraBrite
HP-Compaq BrightView
IBM-Lenovo VibrantView
LG - FineBrite
NEC OptiClear, SuperShine
Packard Bell - Diamond View
Sager - Super Clear
SONY - XBRITE, XBRITE-ECO, X-black, ClearBright, ClearPhoto LCD
Toshiba - Clear SuperView